- Det kommer bli fokus på försvarsspelet. Vi måste visa vad vi går för nu. Det är ingen mening med att hänga upp sig på de senaste resultaten. Nu ska vi se framåt, säger Louise.
- Vår trupp är inte bred nu men det får inte heller vara fokus. Vi har ett bra lag. Även om några spelare försvunnit så har vi fått flera unga duktiga tjejer från F17 och Akademin som gör att vi är fler på träningen, förklarar hon.
Louise fortsätter;
- Dessa unga tjejer är bra för de kliver inte undan utan går in för fullt i övningarna.
Som en av de spelare som varit med lite längre i truppen nu så känner Louise sitt ansvar.
- Ja det är klart man försöker ta det. Men det är många som bidrar med det. Vi har alla varit med om motgångar under vår karriär så vi vet vad det innebär, betonar Louise.
- Värnamo kommer naturligtvis att vara storfavorit mot oss på Harlyckan men vi har kapacitet att fightas om poängen, säger hon.
- Stämningen är bra i gruppen så nu är det bara att gå ut för alla och göra en bra match, menar hon.
Text och bild: Lasse Möller