I fjol spelade Eskils och HBK 1-1 i båda matcherna. Nu var det inget snack om vart segern skulle gå. Eskils gjorde en okey första halvlek och ledde ändå med 2-0 med bud på ytterligare några mål.
Den andra halvleken dominerade man stort och förutom fyra mål skapades en uppsjö av chanser. Slutresultatet var i grov underkant men vem kan vara missnöjd en sådan dag.
Den första farligheten kom redan i 5 minuten då Alma Bertilsson snyggt gjorde bort en försvarare och sedan avslutade klockrent i målvaktens vänstra stolpe.
Julia Hammonds som för dagen spelade som center i tremannaanfallet var så när att spräcka nollan i den 28 minuten då hon vann bollen av målvakten men HBK lyckades rädda till hörna.
I den 32 minuten drog mittbacken Saga Hagman på en volley från 20 meter som störtdök den sista metern innan mål och slog i ribbans överkant.
Men i den 32 minuten var det äntligen dags för 1-0. Julia Hammonds erövrade bollen från HBK-målvakten som var ute och seglade och tryckte in bollen i mål.
I den 41 minuten rullade Eskils upp ett vackert anfall på högerkanten. Nova Karlsson sköt och målvakten lämnade en retur som Alma Bertilsson kallt gjorde 2-0 på.
I andra halvlek spelade i motvind och efter de inledande tio minuterna tog Eskils över tillställningen fullständigt.
I 55 minuten byts Johanna Olsson in och Veronika Henriksson kliver av. Det tar sedan bara sju minuter innan den tidigare skyttedrottningen visar var skåpet ska stå.
Efter ett strålande förarbete av Julia Hammonds och Nova Karlsson på högerkanten lyfter Nova in ett högt inlägg där Johanna Olsson hänger länge i luften innan hon med kraft nickar in 3-0. Dagens absoluta godbit i en stor chokladask.
I den 71 minuten var det dags för 4-0. Även detta mål på nick, nu genom vänsterbacken Louise Hayden som visade klinisk effektivitet i HBK:s straffområde.
I den 76 minuten kommer Johanna Olssons andra och Eskils femte mål när hon från 20 meter dunkar in 5-0 i målvaktens högra kryss.
Johanna får sedan av sluta målskyttet i 90 minuten då hon är sist på bollen sedan Eskils rullat upp HBK-försvaret rejäl.
Förutom målen hade Eskils ytterligare fyra-fem högkaratiga chanser i den andra halvleken ska tilläggas.
Det var en lättad och glad Johanna Olsson som efter matchen fortfarande verkade ha lite svårt att ta till sig söndagens succé.
- Jag har haft en jobbig tid på olika sätt men nu känns det onekligen som jag är tillbaka. Det är skönt att Iztok - Eskils tränare - gett mig chansen att spela anfallare igen, säger Johanna.
Hur kände du det när du nickade in 3-0?
- Det var precis som en spärr släppte. Att få göra tre mål igen är fantastiskt roligt. Det var länge sedan, konstaterar hon.
Eskilscoachen Iztok Pristovnik - som tränade HBK för två år sedan - var förstås också nöjd även om han ändå påpekade att det finns saker att förbättra.
- Det är ju fantastiskt att göra sex mål i en match det händer inte ofta. Vi hade ju dessutom bud på ytterligare mål. Men vi har fortfarande situationer där vi kan bli ännu bättre, konstaterade han.
- Vi gör en mycket bra andra halvlek. Den första var inte riktigt godkänd, betonar Iztok.
Stundtals så rullade ni ut motståndet rejält och ni verkade också ha bäst ork mot slutet?
- Jag har sagt det tidigare och säger det igen, vi är inte klara med vårt spelsätt ännu. Det ser bättre och bättre ut och kommer bli bra. Jag är glad så länge spelarna utvecklas och vill utbilda sig, förklarar han.
En dag som denna hyllar vi så klart hela laget. Naturligtvis en extra blomma dock till Johanna Olsson som stortrivdes på sin nygamla plats som center.
Text och bild: Lasse Möller