Eskils hade vinden i ryggen i den första halvleken och dominerade matchen klart. MFF hade stora problem att hantera hemmalagets kontrollerande spel. Redan i andra minuten hade Alma Bertilsson ett bra läge men fick inte till avslutet.
Istället skulle utdelningen komma i den 12 minuten. Efter ett snyggt anfall avslutade Ebba Jahnfors med att från cirka 20 meter placera in 1-0 i bortre krysset. Ett avslut som luktade klass långa vägar.
När alla trodde att Eskils skulle hålla 1-0 fram till paussignalen kunde Lovisa Breland trycka in 1-1.
Efter paus tog MFF över initiativet i medvinden. Den första kvarten hadfe man mycket boll på Eskils planhalva.
Men i den 56 minuten kommer en omställning och en hårt arbetande Alma Bertilsson kunde göra 2-1.
Efter målet kändes det att orken gick lite ur gästerna och Eskils höll kvar sitt bollinnehav och hade ytterligare någon vass chans.
Närmast utökning var det i slutminuterna när inhopparen - debutanten Ebba Pettersson - i slutminuterna när hon avslutade med ett skott i ribban.
Eskils tvingades avstå en rad ordinarie spelare och hade bara fyra utespelare på bänken. Här kom Saga Andersson från Akademilaget in och gjorde en bra insats.
- Det var en okey match med tanke på de yttre förutsättningarna. Det är inte lätt att spela i denna hårda vind, konstaterade Eskils tränare Iztok Pristovnik efter matchen.
Något du var extra nöjd med?
- Vårt mittbackspar med Saga Hagman och Elin Persson imponerade. Ja hela vår defensiv var bra i dag, poängterar han.
Tilläggas kan att Ebba Jahnfors och Louise Hayden också gjorde en mycket bra match.
Nu återstår endast genrepet - borta mot Husqvarna den 29 mars - sedan blir det seriepremiär den 5 april borta mot Örgryte IS. Notabelt är att detta är tredje året i rad som Eskils möter ÖIS borta på Valhalla i seriepremiären!
Text: Lasse Möller
Bild: JO Creative Media