Eskilsminne IF:s herrars prestationer hittills i de inledande tre seriematcherna har varit något av en enigma. Ena stunden spelar man ut motståndarna fullständigt, nästa ramlar hela organisationen ihop. Tränare Izet Kaljic hoppas få till en ändring på detta irrationella spel i måndagens bortamatch mot Jönköpings Södra.
- Vi är inte nöjda med den start vi fått. Målsättningen är att göra det bättre och få till det över 90 minuter. Vi måste bli jämnare i alla delar av spelet, säger Izet.
- Vi tappar vårt spelövertag för lätt. Jag vill framförallt ha bort dipparna i passningsspelet. Även om vi har mycket boll kommer perioder när motståndarna lätt erövrar bollen, förklarar han.
Han fortsätter:
- Vi måste bli mera effektiva i bollinnehavet. Vi har ju faktiskt perioder som är ganska bra men de är alldeles för korta, konstaterar Izet.
Hur ser du på måndagens match?
- Det ska bli kul att möta Jönköpings Södra. Det är alltid roligt att spela på en så fin arena. Men det blir naturligtvis en tuff match. De har startat lite bättre än vi men jag tror det blir dagsformen som avgör, säger han.
Inför matchen saknar Eskils tre spelare. Filip Lundeberg åkte på en skada senast och kan inte spela. Även Casper Seger är indisponibel. Mittbacken Fabian Velander som svarade för en strålande match senast är tyvärr sjuk.
- Tråkigt för Fabian var en tilltänkt startspelare på måndagen. Men vi har gott om folk. Mittbacken Adrian Petersson är tillbaka efter sjukdom och tillgänglig igen, förklarar Izet.
Matchen i Jönköping startar klockan 16Annandag påsk kan tilläggas.
Text: Lasse Möller