ESKILSCUPEN 2026!

Eskilsminne IF

Respekt – Kamratskap – Jämlikhet

Eskils golvat av Trollhättan

2026-09-05 19:57

Eskilsminne IF gick på en rejäl käftsmäll när man på lördagen blev mer eller mindre överkört av hemmalaget Trollhättan den första halvtimme . Matchen slutade 4-2 (4-1) och tränare Roar Hansen var inte nådig efter matchen.

- Vi satt uppenbarligen kvar i bussen när domaren blåste igång. Vi hade snackat om att de var löpstarka och snabba. Om vi måste springa åtta meter skulle vi göra det. Om vi måste springa 18 skulle vi göra det, sa Roar.

- Nu sprang vi sju och 16. Maken till passivitet går jag inte sett. Jag fattar ingenting. Men jag får ta på mig detta. Jag tog ut fel startelva, konstaterar han.

Roar fortsätter:

- Det är en klen tröst att vi vinner andra halvlek. Vi fick göra en massa byten och ändra i speluppbyggnaden. Killarna verkar ha fokuserat på att titta upp i tabellen istället för att vara här och nu.

- Inför bortamatchen mot Laholm har vi nästan hela truppen på banan så nu gäller det att göra en bra träningsvecka. Man kan träna sig in i startelvan. Men man kan också spela sig ut den, poängterar Roar.

Matchen då? Ja vad ska vi säga. Trollhättan gjorde 1-0 på en omställning i 12 minuten genom Vilmer Johansson.

I den 19 minuten svarade man för ett nytt snyggt anfall för Natanael Lundén avslutade precis under ribban till 2-1.

- Vi får en gratisbiljett in i matchen när de slår en felpassning som André Gustafson snappar upp och gör 2-1 i 28 minuten. För att släppa on 3-1 i den 34 minuten.

Målet nickades in av Natanael Lundén som därmed gjorde sina två första mål för säsongen.

Efter paus kunde inhopparna Hugo Lindahl - framspelare - och Hampus Stoltz - snygg nick - ordna slutresultatet 4-2 i den 78 minuten.

I den 91 minuten fick Christian Ljungberg sitt andra gula kort och blev utvisad.

Finns det något positivt du kan peka på i matchen.

- Ja lagkaptenen Lucas Ohlander. Han är äldst i laget och går före som exempel med mest löpmeter och arbete. Här kan övriga titta och ta efter hur man ska agera, berömmer Roar.

Text: Lasse Möller
Bild: JO Creative

Nyhetsarkiv

Köp biljett
Köp biljett

HUVUDPARTNERS

Öresundskraft

PARTNERS

ResursbankPumaStadiumSolid AB3 etage
MäklarbyrånZoegasLP MåleriSkånefröHandelsbanken
Ica GustavslundKondektorLF SkåneHHSvenska Kakel
Trafik och fritidScandicT NilssonEYJumpYard
Ramlösa friskolaAddvoiceStorbildsbolagetBest SolutionFest och tält
VWPågenSkåneäggElite HotelsRamlösa
Fot & SkospecialistenSP CharkVasatorps GKCarepaRekomo
WatercompanySovtexWihlborgsAnderssons TrafikskolaLiveday
DoleCramoHelsingborgs GlassfabrikHBG CityDigital Management 06 AB
BergkvaraLakritsfabrikenRamlösa TrädgårdsservicePhoto87
 
Teamsales
 
 
Vi har skrivit påKlimatavtalet
 
Stolt möjliggörare av våra ungdomsläger
Sparbanken Syds stiftelse