ESKILSCUPEN 2026!

Eskilsminne IF

Respekt – Kamratskap – Jämlikhet

Egon Kurtulus: ”Vi måste vara hungriga i båda boxarna”

2026-09-03 10:00

Eskilsminne IF:s 22-årige försvarsspelare Egon Kurtulus åkte på en månads skadefrånvaro men har i de matcher spelat genomgående varit en stor tillgång för laget. Senast fick han agera högerback för första gången i sitt liv och var planens bäste spelare.

Egon är en elegant och oerhört smart spelare med en naturlig känsla för detta med fotboll. Användbar på många platser, bra skott och fysisk.

- Det var en irriterande förlust mot Hässleholm. Vi spelade hyfsat bra men hade svårt skapa riktiga chanser, säger Egon.

Ja frågan är om inte hans avslut strax utanför mål var ett av de bästa Eskils vaskade fram.

- Mot Trollhättan kommer det krävas lite mer. Vi måste vara hungriga i båda boxarna, poängterar han.

Egon har haft förmågan att konservera sin form. Han har mest spelat mittback och nu senast högerback.

- Jag är väl naturligt mittback men jag försöker alltid göra mitt bästa var jag än placeras, säger han.

- Alla matcher är viktiga och svåra i denna serie, förklarar Egon som kom från Astrio inför säsongen.

Hur trivs du i Eskils detta ditt första år?

- Jag trivs jättebra. Allt fungerar bra. De nya spelarna som kommit i sommar har smält in i laget, konstaterar Egon.

Text och bild: Lasse Möller

Nyhetsarkiv

Köp biljett
Köp biljett

HUVUDPARTNERS

Öresundskraft

PARTNERS

ResursbankPumaStadiumSolid AB3 etage
MäklarbyrånZoegasLP MåleriSkånefröHandelsbanken
Ica GustavslundKondektorLF SkåneHHSvenska Kakel
Trafik och fritidScandicT NilssonEYJumpYard
Ramlösa friskolaAddvoiceStorbildsbolagetBest SolutionFest och tält
VWPågenSkåneäggElite HotelsRamlösa
Fot & SkospecialistenSP CharkVasatorps GKCarepaRekomo
WatercompanySovtexWihlborgsAnderssons TrafikskolaLiveday
DoleCramoHelsingborgs GlassfabrikHBG CityDigital Management 06 AB
BergkvaraLakritsfabrikenRamlösa TrädgårdsservicePhoto87
 
Teamsales
 
 
Vi har skrivit påKlimatavtalet
 
Stolt möjliggörare av våra ungdomsläger
Sparbanken Syds stiftelse