Frågan är förstås varför Linnea valde att ta steget till Eskilsminne IF inför den spännande säsongen 2025?
- Jag känner ju väl till Eskils som klubb och det känns som man länge haft något på gång. Därför kändes det lockande att ta steget hit, säger Linnea.
Linnea lämnade IF Lödde när hon var tio år och gick till Borgeby där hon hade hela utvecklingen från ungdomsfotbollen upp i A-laget.
- När Borgeby efter säsongen i Elitettan valde att gå ner i seriesystemet valde jag att gå till Furulund i Division 2, berättar hon.
- Inför säsongen 2022 gick jag till Malmö FF och spelade där fram till utgången andra halvan av säsongen 2024, förklarar Linnea.
2023 startade Linnea 18 matcher när MFF spelade i Division 1, precis som Eskils. Hon bidrog därmed starkt till att MFF tog sig obesegrat genom serien upp i Elitettan.
Vad är dina styrkor som målvakt tycker du själv?
- Jag är ganska bra i luftrummet, betonar Linnea som mäter 182 centimeter över havet.
- Jag är också bra med fötterna och pratar mycket. Dock är jag alltid lugn, poängterar hon.
Känner du några av spelarna i Eskils redan nu?
- Ja jag har spelat tillsammans med Johanna Lindblom i Borgeby från U-lagen uppåt. Jag har också spelat med Tilde Olsson, Ellen Roslund och Nova Karlsson så det blir inte enbart nya ansikten, konstaterar Linnea.
Eskilsminne IF hälsar Linnea Hagberg hjärtligt välkommen till föreningen och vi hoppas förstås på ett mycket framgångsrikt 2025 där hon med sin rutin och erfarenhet ska kunna bidra mycket.
Text: Lasse Möller