På lördagen spelar Eskilsminne IF:s damer sista seriematchen på Västergårds IP för denna säsongen. Klockan 13 startar matchen mot gästande Halmstads BK. Sedan återstår endast avslutningen borta mot Onsala den 27 oktober. Inför matchen vill tränare Pierre Persson se att tjejerna tar revansch för bortamatchen i juni där gulblått fick nöja sig med 1-1.
- Ja jag hoppas verkligen tjejerna är revanschsugna. I bortamatchen skapade vi ett antal bra chanser där vi borde kunnat göra mål men vi fick nöja oss med oavgjort, konstaterar Pierre.
- Vi fick bland annat ett mål bortdömt. Det var onekligen en av de matcher där vi velat haft betydligt mer i utdelning, säger han.
Inför matchen är det endast Maja Strömberg som saknas på grund av sjukdom men i övrigt är laget intakt undantaget de långtidsskadade.
- HBK har en del bra spelare som vi får se upp med. Troligen blir det samma matchbild som mot Älmhult där vi har mycket boll och de satsar på omställningar, tror Pierre.
- Det blir viktigt med fokus, noggrannhet och tålamod som vanligt. Vi vill fullfölja serien på absolut bästa sätt och naturligtvis går vi för segern betonar han.
Det är snart dags att summera seriespelet men två matcher återstår. Oavsett hur det slutar har laget lagt en stark grund inför nästa säsong.
Text och bild: Lasse Möller