- Det var skönt att gå ifrån matchen med en positiv känsla. Jag känner mig hundra procent trygg i anfallet men samtidigt det som en bonus att jag fått utveckla mig som central mittfältare, förklarar Johanna.
De sista 20 minuterna av matchen mot Rosengård gick Eskils i kapp gästerna som ledde med 4-1 och fick 4-4 med mersmak.
- Ja vi skulle kunnat göra ett par-tre mål till i slutet när de helt tappade greppet, konstaterar hon.
Samtidigt har hon några allvarsord att dela ut till alla i laget inför bortamatchen mot Trollhättan på söndag.
- Alla måste steppa upp nu. Samtliga lag som återstår att möta vill slå oss eftersom vi ligger i serieledning det måste vi förstå. Det går inte att räkna hem några segrar på förhand, poängterar Johanna.
Hon ser dock positivt på resten av säsongen och är övertygad om att samtliga tjejer kommer att plocka fram det som krävs nu.
- Alla vill så himla mycket. Alla vill vinna serien och gå upp i Elitettan, betonar hon.
- Trollhättan hade inte mycket att komma med när vi mötte dem i våras men det är ett helt annat läge nu. De besegrade ju bland annat HIF näst senast. Vilket vi förstås är glada för, säger Johanna.
Ni har fått in Johanna Lindblom i truppen i veckan. Hur ser du på den värvningen?
- Det är bra att vi fyller på truppen. Vi behöver få in spelare, betonar Johanna.
På söndag klockan 13 är det ägs för bortamatch mot Trollhättan. Efter två raka oavgjorda matcher utgår vi från att de gulblå tjejerna vill ha revansch på sig själva.
Text och bild: Lasse Möller