Text: Lasse Möller ▪️ Bild: Peter Werner
Idag möter Eskilsminne IF:s damer gästande Staffanstorp i årets upplaga av DM. En match i vilken tränaren Pierre Persson förklarar att han kommer att rotera spelarna en del. Men oavsett detta är siktet inställt på seger.
Staffanstorp från Division 2 blir första motståndaren i årets DM. En match som tränare Persson varnar för. Det kommer inte att bli en promenad i parken.
– Nej om tjejerna tror att man kan gå ner några procent i löpningar, passningsspel, presspel och dueller då kommer det att bli riktigt jobbigt, säger Pierre.
I år har Eskils damer en förlust i seriesammanhang i övrigt är det idel segrar. Laget håller nu sakta men säkert på at bygga en vinnarkultur som kan bli ett mycket starkt vapen i fortsättningen.
– Det är klart att om vi vinner vill vi vinna mer och samtidigt känner spelarna att de tror på sig själva och på kompisarna. Tillsammans blir man vinnare, poängterar Pierre.
– I serien har vi fortfarande en bra bit kvar innan vi är framme där vi vill vara. Det finns mycket mer att hämta ut av laget, lovar han.
Mot Staffanstorp blir det rotation av förklarliga skäl.
– De spelare som inte fått så mycket speltid kommer att få starta. Det är viktigt att vi håller igång alla spelare och ger alla matchtid. Ska vi besegra Staffanstorp krävs att tjejerna får igång passningsspelet, tar löpningarna och gör en bra prestation. Vi har fullt fokus på denna match nu och vi är med i DM för att vinna matcher, konstaterar Pierre.
– Det skulle vara kul om det kom lite publik till Västergårds IP och stöttar våra tjejer nu när laget presterat bra, säger han.
Matchen startar klockan 18.30.