Text: Lasse Möller Bild: Peter Werner, Sportibild
Eskilsminne IF:s damer klev av Västergårds IP med besvikna miner i lördags. Förlust mot HIF i derbyt. Men redan nu på lördag finns det goda chanser att revanschers sig i ett nytt Skånederby då man möter Rosengård 1917 i Malmö. För den rutinerade lagkaptenen och mittfältaren Julia Nyberg Spets är det ett gäng tjejer inställda på att snabbt studsa tillbaka som åker till Malmö.
– Det blir en utmaning för oss att komma tillbaka efter matchen senast. Det är trist att förlora ett derby och vi gjorde ingen bra match, konstaterar Julia
– Men samtidigt går inte världen under för att man förlorar en match i andra omgången. Det är en lång väg kvar innan detta är klart och vi är fortfarande inne i en uppbyggnadsfas av laget och det kommer att få ta sin tid innan det sitter som det ska, menar hon.
Trots sin ungdom är Julia en verklig veteran i Eskils. Hon har tolv säsonger bakom sig och många av dem som lagkapten.
– Jag har upplevt mycket genom åren på fotbollsplanen så detta ska inte överdrivas. När det blir en motgång gäller det att snabbt komma upp på hästen igen. Det finns bara en väg och den är framåt, betonar hon.
Har ni gått igenom matchen mot HIF mycket i efterhand?
– Nej inte precis. Vi vill lägga den bakom oss så snabbt vi kan och gå vidare. Nu är det Rosengård 1917 som gäller och det kommer bli en spännande match, förklarar Julia.
Finns det någon lärdom att ta av förlusten senast?
– Ja absolut, vi jobbar vidare med det vi gör bra och sedan har vi möjlighet att slipa på det som inte fungerade som det skulle, betonar hon.
Hur är stämningen i laget inför lördagens match?
– Vi ser alla fram emot den och det är tjejer som alla är sugna på att gå ut och ta revansch, säger Julia.
– Det ska bli ett roligare matchreferat att läsa efter denna match, lovar hon dessutom.
Det känns tryggt. Julia är en stöttepelare i Eskils och en viktig komponent. Dessutom en betydelsefull spelare som lagkapten med stort lugn.