Eskilsminne IF:s Fredrik Liverstam har lämnat klubben men på torsdagen blev det klart med hans ersättare. Det är 26-årige mittbacken Fabian Velander som närmast ansluter från Hässleholms IF men som har spelat senaste 1,5 säsongerna i Eskils seriekonkurrent Olympic.
- Det känns som jag gjort ett väldigt bra val. Jag har mött Eskils fyra gånger de senaste två säsongerna och sedan de kom tillbaka till Ettan har det varit ett topplag som spelar fin fotboll. Dessutom känns klubben mycket stabil och välorganiserad, säger Fabian.
Det krävdes bara en handfull träningspass i Eskils innan både sportchef Martin Pringle och Fabian bestämt sig för vad de ville.
Vad är dina styrkor om du själv får beskriva dig?
- Speluppfattningen, passningsspelet och blicken för spelet, svarar han.
Hur är din speed?
- Jag är nog inte den snabbaste men jag försöker hela tiden ligga steget före i tanken. Jag tror jag kommer att passa bra in i Izet Kaljics spelsystem, betonar han.
Fabians moderklubb är Åsums BK som han lämnade som 15-åring för Kristianstads FC.
- Jag spelade i U-laget och A-laget innan jag flyttade till Bromölla för en säsong. Därefter flyttade jag till Stockholm och spelade för Karlberg i Divsion 2, berättar han.
Tillbaka i Skåne blev det Hässleholms IF och Olympic. Sista månaderna lämnade han dock Olympic och spelade i Hässleholms IF igen.
Eskilsminne IF hälsar den 185 centimeter store mittbacken hjärtligt välkommen till klubben och önskar både honom och laget stor framgång 2025.
Foto: Lasse Möller